Už žiadna depresia na jeseň! Vyhraj nad ňou so zdravými receptami.

Jeseň sa pre mnohých z nás nesie v znamení zlej nálady. Urobme túto jeseň inou – pozitívnejšou. Vybrala som pre teba vynikajúce recepty, ktoré sú pripravené so zdravých potravín plných úžasných vitamínov. Od teraz už žiadna depresia, len úsmev na tvári 🙂 .

Čo je depresia?

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) považuje depresiu za hlavnú príčinu chorobného zaťaženia medzi krajinami s vysokými príjmami. Depresia sa vyznačuje pocitmi bezcennosti alebo viny, slabou koncentráciou, stratou energie, vysokej únavy, sklonmi a myšlienkami na samovraždu, ďalej stratou alebo zvýšením chuti do jedla, narušeným spánok, spomalením (fyzické aj psychické), nepokojom alebo úzkosťou.

Existujú 2 hlavné klasifikácie depresie: typické a atypické.  Typická depresia sa charakterizuje stratou hmotnosti, tým pádom i stratou chuti do jedla, ďalej sa vyznačuje ťažkosťami so spánkom. Pre atypickú depresiu je charakteristické naopak zvyšujúca sa telesná hmotnosť a chuť do jedla, rovnako aj nadmerná ospalosť.

Čo zapríčiňuje depresiu?

Existuje mnoho faktorov, ktoré môžu prispieť k rozvoju depresie. Napríklad môže dôjsť k tzv. „spúšťaciemu momentu depresie“, ktorým sa obvykle stane stresujúca udalosť ako strata práce alebo rozpadnutie manželstva, ktoré následne vyvolajú samotnú depresiu. Ak chcete vedieť, či trpíte depresiou, mali by ste sa obrátiť na vášho lekára alebo na špecializovanú pomoc ako sú napríklad psychologické poradne.

Čo pomôže proti depresií?

Depresívne stavy môžu byť zapríčinené i nedostatkom vitamínov a minerálov v tele. Ak je naša strava chudobná na niektoré vitamíny, môžeme podliehať nepríjemným stavom úzkosti častejšie. Jeseň je azda najideálnejší čas na depresiu. Sychravé počasie, nedostatok slnečných lúčov či silný vietor dokážu s našim telom poriadne „zamávať“. Chcela by som vám pomôcť, cítiť sa o trošku lepšie a pomôcť vášmu telu a mysli byť opäť fit. Predstavujem vám 3 skvelé vitamíny obsiahnuté v zdravých potravinách, ktoré vrele odporúčam zaradiť do vášho jedálneho lístka.

1.OMEGA-3 TUKY

Omega-3 tuky sa nazývajú esenciálne tuky, pretože na rozdiel od niektorých iných látok sa nemôžu vyrábať v ľudskom tele, a preto je nevyhnutné, aby ste ich užívali prostredníctvom vašej stravy. Najbohatším zdrojom potravy sú ryby, ako sú losos, sardinky, makrely, sardinky, sleď, pstruhy a čerstvý, ale nie konzervovaný tuniak. Existujú dva kľúčové typy omega-3 tukov, EPA a DHA tuky a dôkazy naznačujú, že je to EPA tuk, ktorý sa zdá byť najsilnejším prirodzeným antidepresívom.

Tip: Aby sme sa cítili v psychickej kondícií i počas sychravých  dní s nedostatkom slnka, odporúčam vám zaradiť do jedálnička nové jedlá, vrátane tohto receptu na zdravé karbonátky z lososa. Výborný recept na rýchlu pochúťku vhodnú na obed i večeru.

2.VITAMÍN B

Ľudia s nízkymi hladinami vitamínu B, kyseliny listovej alebo vysokými hladinami aminokyselín homocysteínu v krvi sú pravdepodobne viac v depresií ako tí, ktorí majú hladiny vitamínu B v norme. Samotná kyselina listová nachádzajúca sa v zelenej zelenine predstavuje lacný vitamín bez vedľajších účinkov, ktorá dodá organizmu správne vitamíny na potlačenie depresívnych stavov.

Tip: Kyselina listová sa nachádza v rôznych druhoch zeleniny, vrátane šalátov. Dobre pripravené šaláty z kvalitných ingrediencií sú na nezaplatenie. Náš organizmus sa nám za ne poďakuje nie len psychickou pohodu, ale posilní aj náš imunitný systém. Môžete sa inšpirovať i mojim receptom na šalát s quinou.

3.AMINOKYSELINY

Serotonín sa vytvára v tele a v mozgu z aminokyseliny nazývanej tryptofán. Tryptofán sa potom premení na inú aminokyselinu nazývanú 5-hydroxytryptofán (5-HTP), ktorá sa zase premení na neurotransmiter serotonínu. Tryptopán sa nachádza v potravinách bohatých na bielkoviny, ako sú mäso, ryby, fazuľa a vajcia. Nedostatok tryptofánu môže spôsobiť stav, že sa cítite byť v depresií. Ak zaradíte správne potraviny obohatené o bielkoviny alebo doplnky výživy, depresívne stravy tým môžete potlačiť.

Tip: Aminokyselina nazývaná tryptofán nachádzajúci sa vo fazuli je fajn, ale ako ju dostať do nášho jedálničku? Pokiaľ nie ste favoritom slaných pokromov a preferujete viac sladké maškrty, tento recept si zamilujete. Fazuľový brownies je ideálna pochúťka, ktorá vám dodá správny pomer vitamínov i poteší chuťové poháriky.

ako bojovať proti depresií - depresia - fit way

 EXTRA – VITAMÍN D

Vitamín D je tiež známy ako „slnečný vitamín“, pretože až 90 % vitamínu sa syntetizuje v našej pokožke vďaka pôsobeniu slnečného žiarenia. Nedostatok vitamínu D sa považuje za čoraz častejšiu príčinu, ktorá spôsobuje depresie. Rizikové obdobia predstavujú najmä jeseň a zima, kedy má človek najmenej svetla.

Tip: Ako dostať do tela vitamín D? Jednoducho, v podobe prechádzky na čerstvom vzduchu. Neváhajte využiť príležitosť, keď slnečné lúče rozžiaria celú ulicu pokrytú farebným lístím. Pre viac odhodlaných odporúčam i ľahký výklus v parku alebo beh.

 

Zdroje:

http://www.foodforthebrain.org/nutrition-solutions/depression/about-depression.aspx

http://www.who.int/campaigns/world-health-day/2017/en/

CATEGORY: Recepty, Všeobecné, Zdravie

Alžbeta Jánošíková

Ďalšie inšpiratívne články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Facebook