Ako sa stať úspešný? „Univerzálny návod typu IKEA neexistuje!“ Ako to naozaj funguje, ti prezradí jeden z najlepších travel blogerov na SR

Milan „Bez Mapy“ Bardún je dôkazom toho, že ak sa nebojíte a ste odvážni, dokážete byť úspešní. A tak vymenil prácu v kancelárii za cestovanie. Z jedného príspevku na jeho blogu je zrazu 400 článkov z viac ako 40 krajín z celého sveta. Zaujímalo nás, ako to všetko dokázal a čo odporúča, aby sme si nezabudli zbaliť na ceste k úspechu. Dozviete sa aj ako vyzerá život v oblakoch, stretnutia s rôznymi kultúrami a či nemá chuť „pristáť“ a usadiť sa na rodnom Slovensku. Pozor, „pripútajte sa“, bude to naozaj inšpirujúca jazda 🙂 .

Ako by si nám charakterizoval Milana Bardúna?

Kto som? Som obyčajný chalan z Bratislavy, ktorý sa rozhodol postaviť proti všetkým, ktorí mi hovorili, že nemôžem žiť podľa seba. V roku 2013 som založil cestovateľský blog Bez Mapy, ktorý ma aktuálne aj živí. Práca na internete je pre mňa veľmi výhodná, nakoľko môžem popri tom cestovať po celom svete.

Aj keď som vyštudoval záhradnú architektúru, mám to skôr ako spätné vrátka do budúcnosti v prípade, že ma cestovanie prestane napĺňať a baviť. To, či ten moment niekedy nastane však neviem povedať 🙂 .

Pamätáš si na svoje „prvé rande“ s cestovaním bez mapy?

Moje prvé rande s cestovaním Bez Mapy? Za tie štyri roky od založenia blogu som už toho toľko zažil, že na to úplne „poprvé“ si spomínam len veľmi matne. Cestovanie som miloval už odjakživa a hneď ako som dovŕšil 18 rokov som začal lietať z Bratislavy. Vďaka lacným letenkám som navštívil takmer všetky hlavné mestá Európske únie a taktiež miesta, o ktorých som ani netušil, že existujú.

Ako si sa cítil po návrate domov – na Slovensko? Tušil si vtedy, že sa raz cestovanie na vlastnú päsť stane tvojou prácou?

Ja som sa vždy domov tešil a stále sa teším. Nemám rád statusy kamarátov, ktorí idú na dovolenku a v deň odletu domov píšu na Facebook vety typu „naspäť na škaredé Slovensko“. Domov sa vždy teším a teraz mám takú zásadu, že do ďalšej väčšej cesty budem cestovať najmä po Slovensku a okolí.

Vieš nám opísať moment, kedy si sa rozhodol založiť vlastný blog Bez Mapy ? Ako to celé začalo?

Pamätám si to úplne presne. Bol som na Erasme v Estónsku a ako každý študent, nemal som toho veľa. Škola niekedy iba raz za týždeň spôsobila, že som mal veľa voľného času a pofľakoval sa kade tade po krajine, o ktorej som neskôr začal písať. Všetci sa ma pýtali, ako to v tom Estónsku vyzerá a prečo som išiel práve tam, keď ostatní chodili do Barcelony.

Nuž, z jedného článku o mojom štúdiu vznikol cestovateľský blog Bez Mapy s takmer 400 článkami.

Cestovanie dá (priemernému slovenskému) cestovateľovi poriadne zabrať. Ty rozhodne nie si priemerný cestovateľ, a preto by ma zaujímalo, či si mal popri tom všetkom ešte chuť písať? Aký si v tom vtedy videl zmysel? Čo ťa poháňalo vpred?

Ťažko povedať. Do písania nemám vždy chuť a väčšinou mám taký nával alebo vlny. Napíšem za sebou aj päť článkov, ktoré postupne publikujem a keď jednoducho chuť nemám, tak nepíšem. Veľmi dobre sa mi pracuje vo vlakoch a lietadlách, kde ma nič nerozptyľuje.

Písať ma baví a veľa vecí viem vyjadriť oveľa lepšie tak, že ich napíšem, než by som ich hovoril.

Aké boli reakcie tvojho okolia, keď si im oznámil, že si prácu v kancelárii vymenil za prácu na blogu? Stretol si sa aj s kritikou a negatívnymi ohlasmi?

Všetci si mysleli, že idem na dovolenku a o dva týždne budem naspäť 🙂 . Keď som však prišiel až po pol roku, opýtal som sa ich: „Ktorá dovolenka trvá pol roka?“ Samozrejme, že som sa stretol s kritikou a negatívnymi ohlasmi. Tie prídu vždy, keď robíte niečo, čo sa vymyká vychodeným chodníčkom. A práve tie negatívne ohlasy ma motivujú ešte viac.

Aj napriek tomu si sa rozhodol pokračovať s cestovaním aj s blogom. Dokonca si aj s Alex Kováčovou vytvoril e-book s názvom Ja cestujem za tretinu. Prezradíš nám o ňom trošku viac?

E-book Ja cestujem za tretinu je zoznam mojich a Alex rád, ktoré sme dali spolu dokopy pred tým, než sme sa vybrali na Filipíny. Zhrnuli sme v ňom ako cestujeme lacnejšie, ako kupujeme letenky a kde bývame, aby sme si mohli dovoliť cestovať tak veľa. Ten, kto si ho kúpi a prečíta, bude mať lepší prehľad o tom, ako cestovať lacnejšie, kedy kúpiť letenku a ako bývať vo svete zadarmo.

Cestovanie ti ponúka spoznať množstvo krajín, kultúr a ľudí. No aj napriek tomu, necítiš sa niekedy uprostred toľkých zmien sám? Nepohrávaš sa už teraz s myšlienkou, že by si lietanie v oblakoch vymenil za pristátie „na pevnej zemi“?

Pýtam sa to samého seba každý deň, avšak, čo by som robil na tej zemi, keď pohľad zhora je tak krásny? Sám sa niekedy cítim, no všade kam idem ma niekto pozná. Mám naozaj veľkú bázu čitateľov, Slovákov z celého sveta a kamkoľvek idem, vždy mi niekto napíše, či nepôjdeme na pivo.

Navyše, keď som bol na Fiji, úplne náhodou som stretol Číňanku, ktorá žila niekoľko rokov v Nitre a hovorila po Slovensky.

Precestoval si vyše 40 krajín, ktorá sa stala tvojou srdcovou záležitosťou a prečo? Mal by si záujem sa tam aj po čase usadiť?

Každá krajina mala niečo do seba, no v pamäti mi utkveli dve. Austrália a Juhoafrická republika. Austrália ma dostala pre svoju uvoľnenú atmosféru a pohodový život. JAR práve pre divokú prírodu a krásne scenérie. Usadiť? Na čas určite, no mne život na Slovensku nevadí.

Ako veľmi ťa zmenilo a ovplyvnilo cestovanie? Kde vidíš najväčšie zmeny?

Vždy som si myslel, že človek, ktorý veľa cestuje sa stane otvorenejší, chápavejší a tolerantnejší. Bohužiaľ, z mojej skúsenosti to nie je pravda. Poznám veľa ľudí, ktorí precestovali toho viac ako ja a s ich názormi sa nestotožňujem. Avšak, ako to zmenilo mňa?

Z každej krajiny si chcem vždy priniesť to najlepšie a nakaziť tým Slovensko. Aktuálne je to zdravenie vodičov v MHD, nakoľko to robia v Austrálii 🙂 .

Nebál si sa opustiť komfortnú zónu a teraz je z teba jeden z najúspešnejších travel blogerov na Slovensku. Čo všetko by si nám odporúčal, aby sme si so sebou „zabalili“ do batohu na ceste k úspechu?

Ďakujem za kompliment 🙂 . Samozrejme, že som sa bál a dlho som si nebol istý, či robím správnu vec. Pomaly ale isto sa však uisťujem, že to bolo správne rozhodnutie.

Určite by ste si mali zbaliť odvahu – to je jediné, čo potrebujete.

Tá dlho chýbala aj mne až do momentu, keď som si uvedomil, že len a len ja som strojcom svojho vlastného šťastia.

Mnoho krát sa človek stretne s prekážkami, ktoré ho zabrzdia byť úspešným. Máš nejaký univerzálny návod ako sa vymotať z každého problému a pokoriť kadejakú prekážku?

Univerzálny návod typu Ikea neexistuje. Ak by taký bol, všetci by sme zrazu boli inde a nemal by nám kto umyť auto alebo upiecť ráno rožky v pekárni. Všetko je tak ako má byť. A ako sa ja vyrovnávam s problémami? Všetko vypnem a to úplne. Niekedy je veľmi dôležité nereagovať hneď a nechať veci vychladnúť – potom sa nezdajú až tak hrozné. Dlhé prechádzky bez internetu v mobile mi pomáhajú najviac.

Keď je Milan na Slovensku..

… tak organizuje aj inšpiratívne a veľmi poučné prednášky o cestovaní. Ak si vášnivý cestovateľ, ktorý prahne po nových infoškách z oblasti cestovania u nás i vo svete, tak neváhaj a príď na Prednáška Ja cestujem za tretinu s TOP slovenskými blogermi v Bratislave. Ak by si sa chcel stretnúť s Milanom osobne, tu máš veľkú šancu, tak prečo to nevyužiť? 😉 Lístky môžem kúpiť TU!

Ak by si nemal možnosť zúčastniť sa prednášky, Milana a jeho „cesty“ nájdeš spísané aj na:

Blogu:  www.bezmapy.com

Instagrame: cestujeme_bezmapy

FB: Cestujeme bez mapy 

 

Milanovi Bardúnovi ďakujem za jeho odpovede, ktoré v sebe zahŕňajú nielen skúsenosti z mnohých ciest, ale aj úprimné rady a výzvu nebáť sa cestovať. Dúfam, že sme vás spoločne motivovali a prostredníctvom takejto cesty odovzdali odkaz – opusti komfortnú zónu a začni opäť žiť 😉 .

CATEGORY: Rozhovory, Všeobecné

Alžbeta Jánošíková

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Facebook