Reportáž o tom, že nepotrebujete cieľovú pásku, aby ste prekonali samých seba. Wings for Life World Run 2017

Odhodlávali ste sa na bežecké preteky, ale odrádzala vás myšlienka, že by ste nedošli do cieľa? U Wings for Life World Run sa toho báť nemusíte. Jednoducho, vás tam žiadna cieľová páska nečaká. Nastúpite na štart s úsmevom na tvári, ale ten sa vám o pár minút stratí, pri pocite, že má od vás handbiker viac natrénované a je lepší ako ste vy. A keď vám bude na trati najhoršie, zachráni vás kapela, ktorý udiera do bubnov. Aké ďalšie prekvapenia môžete očakávať na WFL a prečo sa zúčastniť i ďalší rok sa dozviete v tomto článku.

„Prečo by sme nepomohli tým, ktorí to naozaj potrebujú, však?“ nahlas sme si u nás doma spytovali svedomie. Netrvalo to dlho a nadšene sme sa už o pár minút s mojím super bežcom – tatinom nadšene prihlásili na bežecké preteky Wings for Life World Run 2017 v Bratislave.

Čo je Wings for Life World Run?

Wings for Life World Run je globálne charitatívne podujatie, ktoré má unikátny a zábavný formát. Je to celosvetový beh, kde všetci naraz vyštartujú a naháňa ich cieľová čiara. Každý rok sa v oficiálnych lokalitách po celom svete koná Wings for Life World Run. Všetci vyštartujú v tom istom momente, 13:00 nášho času. Či je noc alebo deň, či prší alebo svieti slnko, bežíš spolu s celým svetom. Na konci dňa sa tvoje meno objaví aj na štartovacej listine!

Wings for Life World Run je perfektný pre každého, pretože každý si nastavuje vlastný cieľ a nebeží sa za vzdialenou cieľovou čiarou. Miesto toho, cieľová čiara dobieha teba. Pol hodiny po tom, čo odštartuje beh, pohyblivá cieľová čiaraCatcher Car, vyráža a začína dobiehať bežcov, až kým nedobehne posledného na trati. Prví bežci, ktorých dobehne Catcher Car, majú viac času na oslavu svojho výsledku, kým najlepší muž a žena na trati budú korunovaní. (88,44km je aktuálny rekord!)

Prečo bežať Wings for Life World Run?

Každý jeden cent ide na výskum poranení miechy. Keď si súčasťou behu Wings for Life World Run, vieš, že tvoj beh má zmysel. 100% všetkých príspevkov ide na výskum poranení miechy – projekty a klinické výskumy v rôznych krajinách na celom svete. Nezisková organizácia Wings for Life Spinal Cord Research Foundation je hnacím motorom a Red Bull zastrešuje všetky administratívne poplatky spojené s podujatím. *

wings for life world run Bratislava 2017

Z pár minútového behu bol celo-víkendový výlet. Veru, že sa oplatil!

Najprv sme sa doma rozhodovali, že skočíme do Bratislavy len tak na skok, lenže čaru Booking.com odolá len málokto. A tak sme si vyhliadli ubytovanie v Hoteli Devín ****, ktoré sa nachádzalo len pár  metrov od obchodného centra Eurovea. Práve odtiaľ sme mali na ďalší deň odštartovať naše prvé tohtoročné bežecké preteky a tak sme len smelo súhlasili, potvrdili rezerváciu a zaplatili.Už pri check-in mi intuícia napovedala, že sme na správnom mieste. O pár minút neskôr ma o tom presvedčila už aj samotná izba, či služby lobby baru a wellness centra, kde sme si hneď išli rezervovať aj masáž. Mimochodom, tie sa zídu po každých pretekoch 🙂  .

Vychutnávaj si večeru a popri tom sleduješ trať, ktorú pobežíš.

Príprava je základ. Heslo, ktorým sme odštartovali našu vysoko-sacharidovú večeru v Reštaurácia hrad. Veď predsa na každý poriadny výkon, potrebuje človek energiu. A tak sme sa pustili do toho. Popri tom ako sme si vychutnávali famózne pokrmy zo slovenskej kuchyne, sme očami blúdili po čarokrásnej panoráme Bratislavy.

Mali sme jedinečnú možnosť spojiť príjemné s užitočným. Nielen, že sme prijímali energiu na zajtrajšie preteky vo forme chutného jedla, ale my sme dokonca ešte aj stihli očami posondovať bežeckú trať. Doslova sme ju mali pred nosom.

Pri našom poslednom (sladkom) chode sme už spokojne s ocinom prepočítavali tempo a rýchlosť, ktorými by sa naše zajtrajšie preteky mali uberať. Súhlasné prikývnutie znamenalo jasnú dohodu nášho plánu a my sme sa mohli spokojne presunúť opäť na hotel.

wings for life world run Bratislava 2017 reštaurácia hrad

Kráľovský brunch a čerstvá anglická tlač, prečo nie? V hoteli Devín je to samozrejmosť.

Ešte, že sa tie preteky bežali o jednej poobede. V duchu mi prebehlo hlavou a sladko som sa otočila na druhý bok v posteli. Lenže o pár minút na to ma zobudili vyhrávajúci muzikanti v bruchu a tak sme sa pobrali na naše neskoré raňajky. Vďaka úžasným službám hotela sme si mohli dopriať priam kráľovský brunch. Chvalabohu, že som celiatik, lebo by som neodolala a vrhla sa po čerstvých croissantoch, domácom pečive či nadýchaných koláčoch. Tak som si radšej z veľkého množstva jedál nakombinovala svoju overenú „raňajkovú“ klasiku a odpochodovala k nášmu stolu.

Príjemnú náladu v kruhu mojich rodičov sa ešte umocnila čerstvou anglickou tlačou a voňavou kávou, ktorú mi ponúkol jeden z čašníkov.

wings for life world run Bratislava 2017 hotel devín

Vlajka nad hlavou, handbiker predo mnou a do toho spev v rytme bubnov.

Hoci sme mali štartovný koridor len pár metrov pred hotelom, len než sme tam došli, sme s otcom cítili, že dnes to bude „dusný“ beh. Počasie bolo síce slnečné, sem-tam nejaký obláčik, ale vo vzduchu bolo cítiť, že sa blíži pomaly búrka. Vzduch bol ťažký, spara všade navôkol.. to bežcovi na výkone moc nepridá. Pochytila ma mierna panika, že naše dohodnuté tempo bude o to ťažšie udržať. Len čo sme sa s otcom dostali do koridoru, moje trápenie mi akosi vyfučalo z hlavy.

Doslova som sa nakazila pozitívnou energiou od ostatných bežcov okolo mňa. Bolo to také nákazlivé, že ste sa mali chuť stále usmievať a každému popriať šťastnú cestu „do cieľa“.

Organizátori to cítili asi tiež, a preto „vypeckovali“ motivačnú hudbu a my (bežci) sme do rytmu vykonávali rozcvičku. O pár minút boli naše telá príjemné zahriate a tep sa dostal do tej správnej hladiny, zrazu všetko stíchlo. Keby ste stáli vedľa mojej mami, ktorá nám posielala energiu z druhej strany koridora, spozorovali by ste celkom obyčajne krásny jav. Zrazu všetci bežci položili ruku na hruď a s prvými tónmi vychádzajúcich z reproduktorov začali spievať slovenskú hymnu. Aby sme pocítili, že patríme naozaj pod jeden národ, organizátori nad našimi hlavami prenášali jednu velikánsku slovenskú vlajku, pod ktorou sme si boli všetci rovní. Všetci Slováci telom aj dušou sme mohli precítiť ten nádherný okamžik, keď sme boli pod slovenským nebom a aspoň na chvíľku sa ho mohli dotknúť našimi prstami.

wings for life world run Bratislava 2017

wings for life world run Bratislava 2017

Nádych, výdych, skontrolovať bežecké hodinky, pobozkať tatina na líce a venovať svoj posledný pohľad mame. Môj klasický rituál, ktorý odštartoval preteky WFL v Bratislave.

Masa ľudí sa dala do pohybu. Pomaly, ale isto sme sa s tatinom dostávali k štartovacej čiare v spoločnosti ďalších spolubežcov vedľa nás. Človek sa cítil ako na červenom koberci. Za koridormi stálo mnoho fotografov, ktorí chceli zaznamenať každý váš pohyb. Nad hlavami krúžili kamery a zdieľali na televíznych obrazovkách po celom svete vaše kroky. Do toho vás povzbudzoval hlas moderátora, ktorý sa miešal s motivačnou hudbou. Jednoducho vás tá neskutočná atmosféra pohltila. Paralizovala vám všetky zmysly. Jediné, na čo sa v tom momente zmôžete, je ísť s davom. Bežať vpred. Bežať pre tých, kvôli ktorým ste tu dnes prišli.

A tak sme s tatinom kládli jednu nohu pred druhú. Pekne poctivo a vytrvalo. Žiadne podvádzanie. To sa na behu „nenosí“. Beh si musíte odtrpieť, odbolieť, oddýchať pľúcami, odnadávať v mysli až po týchto všetkých fázach príde tá, kvôli ktorej všetci bežíme. Tá neuveriteľná blaženosť. S dúškom čistej vody na zastávke naberiete opäť silu, poriadne sa nadýchnete a opäť vyletíte ako gepard. Cítite sa zrazu takí živí. Vy naozaj žijete, dýchate, cítite si nohy, ruky. Cítite svoju ctižiadostivosť, snažíte sa prekonávať každý malý cieľ, ktorí si na trati zvolíte. Nespočetne veľa krát som bežala „už len ku tej lampe/značky/zastávke“ a potom zasa ku tej ďalšej a ďalšej. A tak sa to stále opakovalo. Niekedy ste na trati počuli len ten svoj vnútorný hlas, niekedy i hlas vašich spolubežcov motivujúcich vás vpred. Ale na WFL ste mali možnosť cítiť povzbudenie úplne z každej strany. Najviac vo mne utkvela spomienka na skupinu spevákov bubnujúcich na ich veľkých nástrojoch. Ja som bola jednu dobu tak frustrovaná, že moje nohy nechceli byť „ľahké ako pierko“ a ten ťažký vzduch bol čoraz ťažší a ja som myslela, že sa asi udusím. A v tom mi všetky starosti zrazu vyleteli z hlavy..

Tá neskutočná sila, ktorá sršala z hudobnej skupiny bubeníkov bola elektrizujúca. Akoby vás zaliali vedrom studenej vody. Ich energia vás prebudila opäť k ďalším výkonom.

wings for life world run Bratislava 2017

Lenže späť ku nášmu spomínanému gepardovi. Tak ako ten gepard tak i vy máte svoje limity a po čase príde únava. Rovnako je to i na trati. Či ste profesionál, či rekreačný bežec. Keď sa bežal desiaty kilometer, niektorým bežcom bolo do smiechu čoraz menej a čoraz viac sa pozerali na hodinky kontrolujúc všetky svoje údaje. Aby bolo všetko správne, aby mali byť potom na čo pyšní..

Ja som mala v tom momente robiť to isté, ale nejako som sa vykašľala na moje tempo a zamerala svoju pozornosť na ľudí, ktorí stoja za to, aby boli dôležitejší ako naše tempo, čas, či pulz.

Nikdy som nevidela v ľuďoch takú dravosť a chuť víťaziť ako ju mali v očiach handbikeri. Predstavte si, že zrazu prídete o nohy, o ruku, nevidíte na jedno oko, alebo vám chýbajú prsty na nohách.. Asi by ste si pomysleli, že je to váš koniec. Nie, koniec nám neurčuje osud. Pre koniec sa rozhodujeme my sami. Je to rozhodnutie, ktoré závisí len a len od nás. Jedine my sa rozhodujeme, či pôjdeme ďalej alebo zastavíme. A predstavte si, že všetci handikepovaní bežci sa nevzdali. No nestojí toto za obdiv? Mne to vyrazilo dych..

wings for life world run Bratislava 2017

Niekde na ceste do Petržalky som vyhrala sama na sebou, ale po medailu som musela cestovať autobusom.

O pár krokov ďalej opäť chytám druhý dych. Hoci sa moje nohy stále nechcú „stať ľahkými ako pierko“, nevzdávam sa a snažím sa zvýšiť tempo. Všímam si, že nielen ja, ale i moji spolubežci pridávajú do kroku. Tuším, že to máme o pár minút spočítané. A to doslova. Prebiehame popri ďalšej bubnujúcej kapele, popri skvelých fanúšikoch na trati a zopár krát sa ešte podelíme o motivujúce pohľady so spolubežcami. Napätie sa stupňuje, bežci za mnou radostne vykrikujú, blíži sa Catcher Car.

Vtedy neváham a chytím otca za ruku. Chytím ho, lebo tá energia, ktorú mi dáva, je neskutočná. A tak spoločne bežíme naprieč diaľnicou, máme namierené smer Petržalka. Ruka v ruke prebiehame „cieľovou páskou“. Dobehol nás Catcher Car.

„Trinásty kilometer, gratulujeme!“ Hlási nám radostnú správu organizátor z auta, ktoré nás akurát dobehlo. Na čele mi stekajú kropaje potu, nohy mám z asfaltu trošku roztrasené a ešte stále lapám po dychu. No ten pohľad, ktorý si vždy s otcom venujeme v cieli, za to stojí. Prajem vám, nech bežíte a máte tú radosť s kým zdieľať. Pretože vyhráte ešte skôr ako dobehnete do cieľa 😉 . Vyhráte parťáka, ktorý je s vami v dobrom aj v zlom a to je viac ako zlatý pliešok na krku.

wings for life world run Bratislava 2017

wings for life world run Bratislava 2017

Svoje dojmy a pojmy sme hneď zachytili vo forme fotiek na smartfon. Ani sme sa nenazdali a o pár minút po nás bežcov prišiel „zvážací“ autobus. Bolo príšerné teplo a po odbehnutí trinástich kilometrov je vám teplo dvojnásobné. Rovnako to mali aj ďalší bežci pučiaci sa v autobuse. Síce sme sa pár minút dusili v našej autobusovej saune, ale ten pocit, keď vám potom dali medailu na krk, bol fakt super.

Máte spomienku, na ktorú môžete byť hrdí a každý deň si tak pripomínať, že prekonať svoje hranice, nie je až také ťažké. Len to chce silné nervy a nájsť v sebe bojovníka.

wings for life world run Bratislava 2017

Síce neodbehne za vás preteky, ale pomôže vám k lepším výsledkom.

Budem k vám úprimná, ak si chcete naozaj užiť pocit z víťazstva, oplatí sa vám na tom poriadne zamakať. Nuž, ale niekedy to s tréningami prepískneme alebo nám naše kĺby dajú z času na čas pocítiť, že majú s nami nejaký problém. Preto je tu Ozonicon. Keď udrie búrlivá bolesť, Ozonicon®  ju bleskovo odstráni. Molekuly účinných látok Ozoniconu® sú natoľko malé, že pomocou biotechnológie dokážu ľahko preniknúť priamo do centra bolesti a napomáhať pri jej liečení. Účinných látok je totiž v Ozonicone® viac. Nájdete medzi nimi glukozamín a chondroitín sulfát, najznámejšie a najúčinnejšie látky pomáhajúce  – pri liečbe kĺbov, ktoré pôsobia proti opotrebovaniu chrupavky, ale aj ríbezľu čiernu, ktorá pomáha pri zápaloch a kŕčoch, dezinfekčný a protizápalový extrakt z arniky horskej a koreňový výťažok z čertovho kopyta, ktorý pomáha pri kĺbovom reumatizme. Svojim zložením v sebe spája pomoc s liečbou a potláčanie bolesti. Samozrejme, Ozonicon® nenahrádza plnohodnotnú nemocničnú ozónovú terapiu, ale vďaka jednoduchosti a efektivite je ideálny na použitie v domácnosti. Ja i môj tatino ho vrelo odporúčame!

Počas prípravy na tieto bežecké preteky bol naším skvelým pomocníkom.

wings for life world run Bratislava 2017

Zdroje fotiek: 

*http://www.wingsforlifeworldrun.com/sk/sk/bratislava/

https://www.booking.com/hotel/sk/devin.sk.html

http://season-report.sk/journey/hradna-restauracia-s-nadhernym-vyhladom-na-stare-mesto

Peter Brichta fotograf

CATEGORY: Reportáž, Všeobecné, Zdravie

Alžbeta Jánošíková

Ďalšie motivačné články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Facebook