Počas „chrípkového“ bez chrípky! 3 prírodné vitamíny + 1 extra, ktoré posilnia váš imunitný systém. 

Staré príslovie hovorí: „Zjedz jedno jablko denne a lekár sa ti bude vyhýbať.“ A má aj pravdu! Konzumáciou výživných potravín (najmä zeleniny a ovocia), ktoré sú bohaté na vitamíny, môžeme byť zdraví aj počas chrípkového obdobia. Poďme sa bližšie pozrieť na tri zázračné prírodné vitamíny a jeden extra navyše!

Dietologička Julia Zumpanová prezradila pre Clevelandclinic*, aké vitamíny treba konzumovať, keď sa chceme počas  sychravej jesene vyhnúť chrípkam a vírusom veľkým oblúkom. A ja vám zasa poradím rýchle a chutné recepty, kde môžete zakomponovať zdravé potraviny a posilniť si tak vašu imunitu. Tu sú tipy ako si udržať pevné zdravie:

Vitamín C

Vitamín C je jedným z najväčších posilňovačov imunitného systému. Nedostatok vitamínu C  môže spôsobiť, že budeme oveľa viac náchylní na choroby a vírusy. Aby sme tomu úspešne predišli, ideálne je zaradiť do svojho jedálneho lístku pomaranče, mandarínky, grapfruity alebo aj jahody, papriky, špenát, kel či brokolicu. Denný príjem vitamínu C by sme nemali zanedbávať, pretože si ho naše telo nedokáže vyrobiť ani uchovať. Pokiaľ ste sa veľmi neskamarátili s citrusmi alebo so zeleným špenátom a kelom, mám pre vás pripravené jedno núdzové riešenie.

Tip: Vitamín C od spoločnosti Prozis* Foods vám poskytne 1000 mg vitamínu C denne. To je viac ako dosť, aby ste dosiahli ideálny denný príjem. Nikdy sa nebudete musieť obávať, či vám vitamín C chýba vo vašej strave a zároveň budete môcť plne využiť neuveriteľných výhod, ktoré vám tento základný vitamín prinesie.

Vitamín B6

Vitamín B6 je nevyhnutný na podporu biochemických reakcií v imunitnom systéme. Vitamín B6 je obsiahnutý najmä v mäsa a rybách ako sú napríklad losos, tuniak a hydina (Pozn.: Pri výbere mäsa a hydiny odporúčam si všímať, kde boli chované a od akého sú výrobcu. Najideálnejšie sú kurčatá z voľných chovov s podstielkou.). Ďalej ho nájdeme aj v mliečnych výrobkov, celozrnných produktov, ale aj v banánoch a kvasniciach.

Tip: Ako prijať vitamín B6 obsiahnutých v banánoch a kvasniciach? Odporúčam si upiecť výborný kváskový chlieb alebo tieto fantastické sladké jednohubky z banánov.

vitamíny, imunitný systém, prozis

Vitamín E

Vitamín E je silný antioxidant, ktorý pomáha telu bojovať proti infekcii. Ovplyvňuje tvorbu červených krviniek, zúčastňuje sa obnovy a rastu svalovej hmoty a ďalších tkanív. Je dôležitý pre prevenciu samovoľných potratov, má účinok na plodnosť a potenciu. Podporuje činnosť pohlavných žliaz. Spomaľuje proces starnutia buniek a tkanív, a preto sa pridáva aj do kozmetických prípravkov, ďalej má močopudné účinky, čím znižuje krvný tlak. Potraviny bohaté na vitamín E predstavujú napríklad orechy, semená, sójové bôby, zelená listová zelenina, ale aj vajíčka, ryby a celozrnná múka.

Tip: Vitamín E sa nachádza aj v rybách. Čo tak si pripraviť famózne karbonátky zo sladkých zemiakov a lososa? Tento ľahký pokrm je ideálny na obed i večeru.

Rada na záver

Je veľmi dôležité vybudovať si silný imunitný systém, ktorý nám umožní byť počas celého roka zdravý, aktívny a stále s úsmevom na tvári. Na to, aby sme tieto fyzické či psychické ciele dosiahli, je potrebné, vybudovať si správne stravovacie návyky. Konzumácia zeleniny, ovocia, strukovín, mliečnych výrobkov či kvalitného mäsa by mala byť súčasťou našej každodennej stravovacej rutiny. Treba dbať i na to, kde a od akých zdrojov potraviny nakupujeme. Ak sa nám niekedy stane, že aj napriek konzumácií zdravých potravín sa stále necítime fit, odporúčam zaradiť malý doplnok výživy – pomocníka v podobe Vitamínu C od Prozis. A teraz ho môžeš zakúpiť i za zvýhodnenú cenu, ak zadáš môj zľavový kód FITWAY10.

 

Ďalšie chutné fit recepty vhodné pre každú žienku nájdeš i v knihe Tvoja kniha do kabelky.

tvoja kniha do kabelky

 

Zdroje:

http://www.kardioklub.biznisweb.sk/o-zivotosprave/o-vitaminoch/vitamin-b6/

https://www.zdravejedlo.sk/vitamin-e#ixzz4xYCOWI7T

*https://health.clevelandclinic.org/2016/01/3-vitamins-best-boosting-immunity/

*https://www.prozis.com/sk/sk/prozis-foods/vitamin-c-1000mg-120-tabs

 

CATEGORY: Všeobecné, Zdravie

Alžbeta Jánošíková

Ďalšie zaujímavé články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Facebook