„Neľutujem, že som mala o 15 kg viac. Ľutujem, že mi to došlo tak neskoro!“ Neskutočná premena Simy Jakubcovej

Bojuješ s nadbytočnými kilami a nízkym sebavedomím? Vždy, keď sa odhodláš k zmene jedálnička či cvičeniu, ťa hneď zloží nejaký neúspech a ty to opäť vzdávaš? SiMa Jakubcová má za sebou kopec pádov, no napriek tomu sa nezdala a podarilo sa jej zhodiť 15 kg! Táto inšpiratívna premena ti otvorí oči, dodá kopec motivácie a odhodlania pokračovať aj napriek všetkým úskaliam. Prajem ti príjemné čítanie 🙂 .

Ako vyzeral tvoj život pred premenou? Čo ti v ňom najviac chýbalo?

Môj život bol jedným slovom pohodlný. Svoj voľný čas som trávila len kreslením, vyhýbala som sa akejkoľvek športovej aktivite a jedla som všetko, na čo som dostala chuť. Bola som športové drevo. Šport som neznášala nielen kvôli svojej lenivosti, ale aj kvôli ľudom v mojom okolí. Vždy sa našiel niekto, kto ma ponižoval, alebo si zo mňa uťahoval, keď som sa pokúšala so sebou niečo robiť, a preto som sa tomu vyhýbala. Najviac mi chýbalo sebavedomie, netvrdím, že teraz ho mám na rozdávanie, ale viac si verím.

Čo považuješ za rozhodujúci impulz, ktorý ťa prinútil, aby si sa zmenila?

Sklamanie z ľudí. Keď som sa dávala dokopy so svojím priateľom, jedna spolubývajúca z internátu mi hovorievala, že to nemá budúcnosť, lebo ja som taká malinká a pri tele a on je svalnatý športovec – kulturista. Aj ďalší ľudia, začali mať narážky na moje telo, lenže ja som v tom čase mala iné priority, tak ma to ani netrápilo, až prišiel deň, keď môj pohár trpezlivosti  pretiekol.

Simona Jakubcová premena

V čom spočívala tvoja premena? Skús nám opísať ako vyzeral tvoj jedálniček alebo tréningový plán? 

Moja premena začala pred 7 rokmi. Schudla som za rok aj pol 15 kilogramov. Zo 65 kilogramov som sa dostala na 50 kilogramov. Keď som začínala so sebou niečo robiť, neprikladala som fitness takú vážnosť. Najprv som to robila z trucu, neskôr som chcela vyzerať len dobre, ale teraz ma to neskutočne baví. Je to môj relax. Priateľ sa venoval kulturistike. On mi urobil jedálniček a pokúšal sa ma nahovoriť na cvičenie. Najprv som robila len drepy a brušáky.

10 drepov a 10 brušákov za deň. Postupne som si zvyšovala opakovania – vtedy to bol pre mňa životný výkon. 

Cca pred rokom som začala pravidelne navštevovať aj posilku. Pred tým som cvičila najmä doma, lenže prišlo skúškové obdobie a ja som s cvičením poľavila. Keďže som prestala s cvičením, moja sila mi odišla, a preto som sa rozhodla navštevovať posilku. Cvičila som 6x do týždňa, každý deň inú partiu. Jedla som 5x – 6x za deň. Dávala som si väčší pozor na to, čo jem a kedy to jem. Napríklad sladkosti som prestala jesť úplne a nahradila som ich ovocím a sladidlami.

Znova som sa dostala do stagnácie, a preto som sa už rozhodla pre nového trénera. Tréningový plán sa mi zmenil úplne. Nedokázala som urobiť základné cviky s vlastnou váhou ako zhyb a kliky, pretože ma k tomu priateľ neviedol a ja som sa o to nezaujímala (veď nie som športovec). Tak teraz s novým trénerom opravujeme moje chyby. Zaradila som aj kardio, ktorému som sa tiež vyhýbala. Konečne znova napredujem!

Počas cesty za zdravším a krajším JA si sa stretla aj s pádmi a zlyhaniami?

Samozrejme. Pády a zlyhania ma spočiatku demotivovali. Trpím migrénami a veľa krát mi to znemožnilo tréning. Ani lekári mi nepomohli. Predpísali mi kadejaké lieky, no mne bolo stále zle. Preto som bola odkázaná na posteľ a spánok. Vedela som, že týmto štýlom sa nikam neposuniem, strašne som túžila po zmene a tak som išla cez bolesť. Spočiatku každý silový tréning v posilke končil vracaním na wc, ale moje telo si zvyklo a postupne migrény slabli. Mám ich aj teraz, niekedy ma to zloží na celý deň, ale tréner mi pomohol s migrénou oveľa viac, ako lekári, takže zatiaľ mám migrény minimálne.

Niekedy mám pocit, že pády a zlyhania sú u mňa na dennom poriadku, ale riadim sa heslom: „Všetko zlé je na niečo dobré!“ Každý deň sa o tom presviedčam, že to tak je.

Mám také chvíľky, kedy sa opúšťam, ale vždy si spomeniem na to ako som vyzerala a viem, že sa už nechcem nikdy vrátiť späť a nechcem sklamať ľudí, ktorí mi veria a inšpirujem ich.

Simona Jakubcová premena

Čo ťa motivovalo k lepším výsledkom? Kde si nachádzala inšpiráciu?

Spočiatku ma motivovali moji neprajníci. Ako sa moje telo menilo, našli sa aj ľudia, ktorí boli zo mňa udivení a dostávala som od nich pochvalu. Preto som sa rozhodla pridávať svoje jedlá a zmenu postavy na sociálne siete, aby som mohla inšpirovať baby ako som bola ja. Na moje počudovanie mi začali písať aj muži, ktorí tiež chceli zmeniť postavu. Aspoň ľudia vidia, že kde je vôľa, tam je cesta. Začala som sa viac zaujímať o športovcov z oblasti fitness a kulturistiky. Zo začiatku som mala len mužské vzory, zahraničných aj slovenských kulturistov, trénerov.. Páčili sa mi ich názory a postoje, ktoré mi vštepoval do hlavy aj môj priateľ. Bála som sa váh, že budem  vyzerať ako Amazonka z futuramy. Napokon som v jednom fitness časopise objavila bikini fitness Annu Starodubtsevu ,,Anyastar“, ktorá sa stala sa mojím vzorom. Od tej chvíle som sa začala zaujímať o kategóriu bikini fitness nielen v zahraničí, ale aj u nás doma. Prestala som mať tie typické predsudky voči fitness, že ak žena začne robiť silový šport bude z nej chlap.

Teraz obdivujem všetky ženy, ktoré sa venujú fitness (nielen kategóriu bikini), robia to s láskou a snažia sa pomôcť aj iným ľuďom.

Mohla si sa počas svojej premeny aj o niekoho oprieť? Nechýbala ti podpora zo strany rodiny alebo partnera?

Priateľ ma v tom vždy podporoval, ale moja rodina si myslela, že je to len môj chvíľkový úlet. Aj teraz mávame rozdielne názory na zdravú výživu a fitness, ale napriek tomu ma už rodina podporuje. Zo začiatku ma moji kamaráti nahovárali, aby som počas diétovania s nimi zhrešila, ale ja som mala svoje priority jasne určené. Chcela som dosiahnuť svoj vysnívaný cieľ a tak som odolával a odolávala. Teraz, keď ideme s partiou von, vždy si so sebou zoberiem už vopred pripravené jedlo alebo si objednám len šalát, ktorý sa mi stotožňuje s mojím jedálničkom. Tí správni ľudia ma rešpektujú takú, aká som a ten zvyšok ma nezaujíma. Ako som spomínala občas sa opúšťam aj ja (kto nie, veď sme ľudia), ale môj priateľ mi tieto moje stavy toleruje a vždy stojí pri mne 🙂 . Okrem iného mám nového trénera, ktorý je aj mojím vzorom a dokáže ma neskutočne motivovať!

Simona Jakubcová premena

Čo považuješ za svoje doposiaľ najväčšie víťazstvo?

Moje najväčšie víťazstvo je zmena mysle. Trpezlivosť a pevná vôľa. Je to každý jeden tréning pri ktorom sa prekonávam. Každá jedna maškrta, ktorú si odopriem.

Ako vyzerá tvoj život po premene? Cítiš sa šťastná a vyrovnaná?

Cítim sa skvele! Som rada, že sa mi prihodili aj nepríjemné veci, pretože bez nich by som teraz nebola tam, kde som. Ako hovorievam všetko zlé je na niečo dobré. Neľutujem to, že som mala voľakedy 65kg, ľutujem to, že mi to celé došlo až po pár rokoch.

Každý deň sa prekonávam a je to neskutočný super pocit zvíťaziť sama nad sebou. Fitness sa stal mojím životným štýlom.

Priateľ ma už netrénuje, myslím si, že už bol čas sa znovu posunúť vpred, pretože som sa dostala do stagnácie. Teraz mám síce len krátko nového, nezastaviteľného trénera Borisa Prekopa a.k.a Valihora. Som veľmi spokojná je to super človek a tréner. Znovu na sebe vidím zmeny a prekonávam svoj limit. Pretože len myseľ je limit. Mám pred sebou nové výzvy, ktoré zdolám s úsmevom na perách a láskou v srdci.

 Čo by si chcela odkázať ženám, ktoré sa ešte nerozhodli vydať na cestu za zdravším JA?

Pre krásu treba niekedy trpieť – zdravie stojí za to. Pre niekoho je utrpenie, že si nedá do jedla cukor, pre iného, že si musí zvýšiť váhu pri tréningu. Každý je iný. Keď sa ti nechce, nikto iný za to nemôže, len ty. Ak máš okolo seba ľudí, ktorí ťa ťahajú ku dnu, vieš, čo máš robiť. Oni to robia preto, lebo sa boja, že ich prevýšiš. Nepriatelia neprichádzajú do nášho života preto, aby nás zničili, ale aby nám pomohli odhaliť svoj skrytý potenciál a silu. Nie nadarmo sa hovorí: „Kto chce hľadá spôsoby, kto nechce hľadá dôvody.“ Všetko je len v tvojej hlave.

To čo bolo nezmeníme, ale máme k dispozícií dnešok. Jediná malá zmena každý deň v tvojom živote môže v konečnom dôsledku priniesť obrovskú životnú zmenu.

SiMe ďakujem za opísanie jej životnej premeny a budem jej držať palce pri dosahovaní ďalších výziev. Pevne verím, že ťa Simona inšpirovala a dodala ti kopec odhodlania a sily. Obe vieme, že dokážeš čokoľvek, len treba bojovať a nevzdávať sa! 🙂 

Ak by si mala na SiMu ešte nejaké otázky, neváhaj ju kontaktovať na:

FB: Simajfit

Instagram: 93sima

CATEGORY: Rozhovory

Alžbeta Jánošíková

Ďalšie inšpiratívne články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Facebook