„Dostala som druhú šancu viesť plnohodnotný život!“ Šokujúca premena Zuzky, ktorá schudla až 52 kg. 

Určite poznáš ženy, ktoré chudnú 5 – 6 kíl celý rok a to sa im nie vždy úspešne aj podarí. A potom sú tu bojovníčky ako tridsaťjeden ročná Zuzka, ktorej sa podarilo schudnúť až 52 kilogramov za 17 mesiacov! Ako sa trápila, čo všetko musela obetovať a koľko námahy ju to všetko stálo, sa dozvieš práve v tomto inšpirujúcom rozhovore. Šokujúca premena, ktorá ti zmení pohľad na samú seba. 

Čo ti najviac v „starom“ živote prekážalo a chcela si zmeniť?

V podstate táto odpoveď je veľmi jednoduchá, prekážalo mi všetko. Od zdravotných problémov ako dýchavičnosť, zvýšený tlak, padanie vlasov až mastná problémová pleť. Nadváha mi spôsobovala ťažkosti aj v osobnom živote. Nemohla som si zaviazať šnúrky na topánkach či behať za starším synčekom. Vadilo mi, aký príklad životného štýlu ukazujem mojim deťom.

Odrážalo sa to aj na mojom vzťahu s manželom. Bola som podráždená, pretože som si nemohla obliecť, čo sa mi páčilo. Nemohla som si obuť moje topánky, lebo mi boli všetky malé (veľkosť nohy som mala 41). Chcela som sa mu páčiť, ale nemala som šancu mu ukázať telo, ktoré som si želala, aby videl. Preto som sa pred ním ani nevyzliekala do spodnej bielizne.

Môj život bol jeden začarovaný kruh, samé výhovorky, výhovorky a výhovorky. A potom sa jedného dňa zobudíte a viete, že dnes je TEN deň, keď sa spojí vaša myseľ a celý vesmír a vy viete, že to dáte!

Skús nám opísať ako vyzeral tvoj jedálniček na začiatku tvojej premeny?

Na úvod by som rada poznamenala, že ja som človek rutinný. Znamená to, že v rutine sa cítim dobre, vyhovuje mi a to vo všetkých stránkach. Teda aj v jedle. Možno vám príde úplne nepredstaviteľne, ale takmer už rok a pol jedávam na raňajky ovsenú kašu s banánom a orechmi a ešte stále som sa jej neprejedla 🙂 .

Naspäť k môjmu jedálničku na začiatku premeny. Mala som zo zmeny stravy veľký strach. Nevyznala som sa do sacharidov, tukov, bielkovín, do toho, kedy mám jesť a kedy nie a tak ďalej. Práve preto som sa rozhodla osloviť moju kamarátku (vegetariánku), aby mi vytvorila akýsi stravovací plán. Jej odpoveď bola celkom zarážajúca.

Zuzka, nehľadaj v tom vedu. Platí pravidlo: „Príjem musí byť nižší ako výdaj!“  Spočiatku som jej neverila, ale s postupom času môžem zaručene povedať, že to naozaj funguje!

životná premena

Držala som sa zásady „Raňajkuj ako kráľ, obeduj ako mešťan a večeraj ako žobrák“. K zmene jedálnička by sa nezaobišla ani zmena surovín, ktoré som jedla. Obmenila som biely cukor za trstinový, klasickú múku za špaldovú (napríklad pri pečení palaciniek) a pečivo som z môjho jedálnička vylúčila úplne. Síce som obmedzila množstvo surovín a nezdravých jedál, ale aj tak môžem potvrdiť, že moja strava bola pestrá a farebná, vďaka zelenine a rôznych strukovín. Taktiež som si jedlá nejako extra nevážila, skôr som sa zamerala na to ČO a KEDY jem.

Názorný príklad môjho stravovania počas chudnutia:

  • Raňajky: ovsená kaša s ovocím a orechmi
  • Obedy: zeleninové rizoto, zemiaková kaša a fazuľové lusky na masle, cestoviny alebo ryža s dusenou zeleninou
  • Večere: zeleninové smoothie alebo tvaroh so zeleninou

A ako sa stravuješ dnes?

Zo začiatku to išlo rapídne rýchlo, teda pri takej váhe sa niet čomu čudovať. Lenže po čase si moje telo zvyklo a potreboval som zmenu. Prešla som na stravovanie podľa IF (prerušovaný pôst). Ide o časové okno, kedy človek začne prijímať stravu a do kedy musí prijať posledné jedlo. Moje časové okno je 8-16, teda 8 hodín jem a 16 hodín mám pôst. Začínam raňajkami o desiatej a večeru musím prijať do osemnástej hodiny. Takýto spôsob stravovania mi vyhovuje, fungujem tak už cca 15 mesiacov a som s ním spokojná.

Ktoré fyzické aktivity ti pomohli zhodiť prvé kilogramy? Dodržiavala si nejaký tréningový plán?

Na začiatku mojej premeny mal moj starší syn 2,5 roka a mladší 6 mesiacov, takže o nejakých dvojhodinových aktivitách v posilňovni nemohla byť ani reči 🙂 . Do úvahy prichádzalo cvičenie doma pred televízorom pri 30 minútových workoutoch. Ja som od začiatku cvičila podľa inštruktorky Jillian Michaels. Prvý program, ktorý som od nej vyskúšala bol Body revolutions.

Program trval 12 týždňov. Po tejto dobe som si mohla od mojich pôvodných 125 kg odpočítať až – 17,5 kg!

Boli dni, keď som cvičila ráno o 6.00, alebo večer o 21.00 hod. Naopak, tých dní, kedy som cvičenie vynechala, by som spočítala na desiatich prstoch. Občas to bolo náročné, ale čím dlhšie som trénovala, tým väčšie výsledky som videla. V mojej situácií sa cvičenie stalo prioritou. Umývanie riadu, vysávanie či ukladanie hračiek a ďalšie domáce „aktivity“ museli na mňa počkať neskôr. Bohužiaľ 😀 .

životná premena

Stretla si sa počas premeny aj s krízou? Ak áno, ako sa ti podarilo nad ňou vyhrať a pokračovať ďalej? 

Úprimne musím povedať, že žiadna veľká kríza nebola. Nedostala som sa do bodu, kedy som mala chuť s tým seknúť a vzdať to. Možno je to tými výsledkami, podporou alebo kamarátkami, ktoré ma hnali ďalej. Alebo to bolo tým, že pre mamu na 100% úväzok bolo tých 30 min jediný čas, ktorý mala sama pre seba. Prečo to efektívne nevyužiť? 🙂

Mohla si sa počas svojej premeny aj o niekoho oprieť? Nechýbala ti podpora zo strany rodiny alebo partnera?

Moje obrovské ĎAKUJEM patrí môjmu manželovi! Bol to on, ktorý sa ponáhľal domov z roboty, aby sa zahral s deťmi a ja som si mohla odcvičiť. Bol to on, ktorý sa tešil spolu so mnou z každého zhodeného kilogramu. Netvrdím, že bez neho by som to nedala, ale rozhodne by som nebola tam, kde som teraz. Celá moja rodina stála pri mne a podporovala ma. Boli to práve oni, ktorí mi na moje narodeniny poskladali bežecký pás, aby som sa mohla pohnúť ďalej. Podporu mám aj od mojich dievčat z našej FB skupiny. Tak a teraz sa mi nemôže nikto čudovať, že pri toľkej podpore som neprešla žiadnou krízou.

Čo považuješ za svoje doposiaľ najväčšie víťazstvo?

– 52 kilogramov.

Ako vyzerá tvoj život po premene? Cítiš sa šťastná a vyrovnaná?

Šťastná je slabé slovo. Ja som dostala druhú šancu viesť plnohodnotný život. Zdravý život, bez obmedzení, bez bariér. Som šťastná, vďačná, spokojná, sebavedomá, plná energie a mohla by som ešte dlho pokračovať. Jedno je ale pravda, moja premena stále trvá. Ešte som nesplnila všetky svoje ciele, či sa jedná a cieľ schudnúť alebo zlepšiť výkon.

No napriek tomu sa objavila v mojom živote jedna veľká a zásadná zmena. Každé ráno sa pri pohľade do zrkadla usmievam.

Moje telo ani zďaleka nie je dokonalé a možno už ani nebude, pretože stratiť 50 centimetrov v oblasti bokov a pásu, musí zanechať nejaké následky. Ale to neriešim. Čo sa s tým bude dať spraviť, to spravím. Zvyšok mi bude aspoň navždy pripomínať, aký náročný bol môj život pred premenou.

životná premena

Prezradila by si nám, aké máš ďalšie ciele, ktoré by si chcela ešte dosiahnuť?

Momentálne som sa dostala do bodu, kedy číslo na váhe nie je rozhodujúce. Moje ciele sú teraz zamerané na zlepšenie výkonu, pretože sa chystám odbehnúť Košický polmaratón, ktorý sa bude konať 1.10.2017. Teraz sa moje cvičenie točí viac-menej okolo prípravy na bežecké preteky. Držte mi palce! 😉

Čo by si chcela odkázať ženám, ktoré sa rozhodli zmeniť svoju postavu, ale nedarí sa im?

Je dôležité prísť na to, prečo sa mi nedarí. So všetkým sa dá zápasiť, nad všetkým sa dá vyhrať. Každá chuť na sladké či nezdravé jedlo je len chuť, a vy musíte ovládať svoje chute, nie naopak. So všetkým, s čím bojujete, je len hlas vo vašej hlave, ale ten hlas je VÁŠ a len ho viete umlčať!

Povedzte tomu hlasu DOSŤ. Vy ste pánom svojej mysle, vy ju ovládate! Presvedčte svoju hlavu, že to dokážete a telo ju bude nasledovať! Preto základom každej premeny je zmena myslenia.

V druhom rade je podstatné, mať silnú motiváciu. Práve motivácia je to jediné, čo ostane, keď všetko zlyhá. Jedine ona vás vie nakopnúť naspäť. Hovorte o nej, myslite na ňu, dajte si ju na nástenku, do mobilu, jednoducho kdekoľvek, len aby ste ju mali stále na očiach.

A poslednú nádhernú vec, ktorú som sa počas mojej premeny naučila, mať rada zdravé jedlo. Naučila som sa jednu nádhernú vec – mám rada zdravé jedlo! Bojujte s chuťami, skúšajte nové komibinácie zdravých jedál, telo si navykne na nové chute, verte mi, chce to len čas. Strava je základ, inej cesty niet. A ešte jedna rada, nepodvádzajte.

Držím vám všetkým na tejto nádhernej ceste za zdravím päste! 

 

Ďakujem Zuzke za naozaj inšpirujúce slova, ktoré sú dôkazom toho, že premena tela a najmä myslenia sa naozaj vypláca a prináša „ovocie“ 🙂 . 

CATEGORY: Rozhovory, Všeobecné

Alžbeta Jánošíková

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Facebook