Čo znamenajú naše pády a zlyhania? Príležitosť nájsť dôvod, prečo pokračovať ďalej. I to ma naučili preteky Rajec High Tatras Night Run

Občas si kladieme otázky typu, prečo sme na dne, keď sa tak snažíme. Prečo sme zlyhali? Prečo sa nám nedarí? Ak práve prežívaš podobný stav vyčerpania, tak pevne verím, že ti nasledujúce riadky dodajú odpovede na tvoje otázky. Práve Rajec High Tatras Night Run mi dal adekvátnu príležitosť opäť v sebe prebudiť chuť bojovať a nájsť motiváciu aj v obyčajných šnúrkach. Viac sa dočítaš v tejto reportáži. Prajem ti príjemné čítanie 🙂 .

Nervozita, trocha vtipov, ale aj tak štartujeme!

3.jún 2017, 19:50 bežci z rôznych kútov Slovenska s radosťou vstupujú do koridoru, čo najbližšie ku štartovnej páske. Na niektorých bádať nervozitu, lebo idú Rajec High Tatras Night Run absolvovať po prvý krát. No podaktorých úsmev neopúšťa ani pár sekúnd pred výstrelom. Veselo si robia spoločné selfie, ktoré posielajú svojej podpore na sociálnych sieťach. A tí starší zasa vtipkujú, že už to nie je, čo bývavalo a vzápätí len mávnu rukou a doberajú si mladých bežcov, že ich ešte stále vedia predbehnúť. Táto priateľská atmosféra bežeckých pretekov ma hreje na srdci už po druhý ročník. Spoločne s tatinom stojíme na štarte a vychutnávame si posledné sekundy pred výstrelom. Pohľad máme upriamený pred seba – na majestátne štíty Vysokých Tatier, ktorým budú o pár minút robiť spoločnosť žiariace hviezdy. Z rozjímania nás vytrhne hlasný výstrel.

A vtedy mi hlavou preblesne jediná myšlienka – idem si tieto preteky na plno užiť!

Rajec High Tatras Night Run fitway

Tatranský vzduch dá občas mestským pľúcam zabrať.

Po trati okolo Štrbského plesa bežím už po niekoľký krát, ale zakaždým ma v hrdle štípe ten číročistý tatranský vzduch. Moje „mestské“ pľúca sú naučené na iné zloženie, a preto na znak ich demonštrácie chcú, aby som povolila tempo. Trošku si oddýchla, veď na čo to zasa tak hrotiť, že? Pozornosť mojej mysle sa na chvíľku vymaní z protestov môjho tela a začína vnímať pípanie hodiniek, ktoré hlásia ďalší odbehnutý kilometer. Jedným očkom na ne rýchlo pozriem a vzápätí intuitívne zdvihnem hlavu nahor. Priamo pred veľkým transparentom pripomínajúce šnúrky, ktoré sú zaviazané o dva veľké ihličnany.

Veľkými písmenami na mňa kričí nápis – Zaviaž sa!

Hlavou mi preblesne včerajšia spomienka na registráciu a štartovný balíček od sponzora Rajec. S pobavením na tvári som z balíčka vytiahla krikraľavé ružové šnúrky. Vravím si, že je to milý darček pre bežcov, ale prečo je tam nápis Zaviaž sa? Vtedy som ešte nechápavo vrátila šnúrky naspäť do balíčka..

Rajec High Tatras Night Run fitway

Stále bežíme a hľadáme odpovede..

Čím viac som sa vzďaľovala od spomínaného transparentu, tým viac otázok som si začala klásť. Prečo bežím? Čo chcem tým dokázať? Prečo sa vzdávam komfortnej zóny na úkor driny a potu? Pohľadom som blúdila po iných bežcoch a snažila sa niekde nájsť moje chýbajúce odpovede. No všimla som si, že nie som jediná, ktorá prahne po odpovediach. Pomaličky som začínala rozumieť heslu – Zaviaž sa. Všetci sme si dali záväzok, že prídeme do cieľa. Lenže, aby sme to dotiahli až tam, musela tomu predchádzať príprava a tréningy.

Dnes sme sa zaviazali, že zúročíme našu všetku snahu a prídeme až do cieľa.

Keď som sa zadívala na tváre bežcov, sršala z nich túžba prekročiť cieľ a dosiahnuť svoj tajný sen (prekonať osobný rekord a spraviť tak radosť svojmu trénerovi alebo si splniť záväzok, nájsť v sebe opäť silu a byť bojovníkom aj napriek svojej nevydarenej minulosti). Hoci im na tvári robila bolesť vrásky, o pár sekúnd neskôr ju vystriedala láska pre beh. Rovnako to je aj v živote. Nezáleží na tom, či chcete byť najlepší tenista na svete, alebo sa chcete len naučiť konečne variť.

Ciele sú síce iné, ale postupy sú stále rovnaké. Musíme vždy zatnúť zuby a prekonať tie najhoršie krízy a pády, ktorým momentálne čelíme.

Najdôležitejšie je, robiť to stále s láskou. Tak to bolo aj na týchto pretekoch. Videla som okolo seba rôznych bežcov v rôznych kondíciách. Časy profíkov a hobíkov sa síce v cieli napokon líšili, ale to zapálenie počas behu, mali v sebe všetci. V podstate sme boli všetci víťazi. A prečo? Lebo nám nebežali len nohy, či oči po teréne. „Rozbehali“ sme aj svoje srdce a myseľ bojovníka.

Rajec High Tatras Night Run fitway

Výborný čas alebo tempo? To na víťazstvo nestačí.

Tvrdo na sebe (nielen) na trati makajte. Stanovte si čas, vzdialenosť, cieľ, ktorý chcete dosiahnuť. Priebežne sa pozerajte na svoje číselné, dátumové a iné limity, ale nezabúdajte kontrolovať aj svoje srdce. Nech si v cieli môžete povedať, že ste každý jeden meter prešli s láskou v srdci. V tom spočívajú naozajstné víťazstvá. V nájdení dôvodov, prečo neprestať a aj napriek všetkým ťažkostiam, to milovať.

Láska k tomu, čo robíte, prekoná všetku bolesť, prekážky a pády. Jednoducho, ona tam vždy bude nad vami ako anjel strážny, na ktorého sa budete môcť spoľahnúť. Len sa jej musíte odovzdať. Musíte veriť, že tam niekde nad vami je a myslí to s vami dobre.

Počas týchto pretekov som si uvedomila, že je veľmi dôležité, pripomínať si, prečo sme sa k športu zaviazali. Prečo chceme na sebe tvrdo makať a obetovať tomu svoj čas a energiu. Rovnako som prišla aj na to, že bez lásky, to pôjde veľmi ťažko. Každá príležitosť, vďaka ktorej sa môžeme stať lepším človekom a silnejším bojovníkom, je sprevádzaná mnohými krízami a zvyčajne sa to neobíde ani bez pádov „na hubu“. Ale to je aspoň známka toho, že sa naozaj snažíme. Lebo ak by sme boli pasívny, nikdy by sme nemali šancu okúsiť ako chutí pád.

Pamätajte si, že víťazstvá sú sprevádzané mnohými pádmi.

Keď máš uzatvoriť svoj najväčší „obchod“ v živote.

Možno máte niekedy pocit, že ste stále na dne. Možno je to len šanca nájsť dôvod, prečo sa chcete dostať opäť hore. A možno je to práve príležitosť investovať svoju lásku do tvrdej driny, vďaka ktorej sa stanete raz naozaj bohatými. Takýto výhodný „obchod“ môžete uzavrieť len pár krát v živote. Len pár krát, ba možno iba raz dostanete príležitosť, rozhodnúť sa mať lepší život. Vtedy ju schyťte za pačesy a využite ju! Vy to zvládnete 😉 .

Užívaj si radosť z pohybu!

Medicínsky ozón, ktorý bol doteraz prístupný len operačne a injekčne v prípade najväčších bolestí je odteraz dostupný v podobe ľahko aplikovateľnej emulzie Ozonicon® každému, komu bežná bolesť bráni v radosti zo života a pohybu. Podľa klinickej štúdie Univerzity v Padove vykonanej – na skupine pacientov, ktorých trápila bolesť kolena, ozónový emulgel dosahuje výsledky osobitného významu v znížení symptomatológie bolesti (73,3 %) a navyše u účastníkov štúdie došlo počas jej konania k zníženiu podávaných protizápalových liekov. Hoci som nepatrila do skupiny pacientov, ktorý sa podrobili tohto štúdia, ale problémy s kolenom ma trápili tiež. Odkedy som začala používať Ozonicon, môžem si užiť radosť z pohybu a prekonávať všetky fyzické i psychické prekážky na trati 🙂 .

Odporúčaná predajná cena Ozonicon® emulgelu je 9,80 €/50 g a 14,60 €/100 g * ceny v lekárňach sa môžu líšiť.

CATEGORY: Reportáž, Všeobecné

Alžbeta Jánošíková

Inšpiratívne články, ktoré ťa "nakopnú" k lepším výsledkom:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Facebook