Ako urobiť poriadok na duši? Možno práve takto.

Tiež máš pocit, že nie je všetko tak, ako má byť? Nie si úplne šťastná, ani úplne smutná. Máš sa dobre, no stále ti niečo chýba. To je taký zvláštny pocit. Povieš si, asi jarná únava. To prejde. Čo tak sa túto jar rozhodnúť pre iné riešenie. Pre vyriešenie problému. Nie si v tom sama. Som tu ja, moja mama, kamošky, jednoducho, veľa žien, ktoré sú na tom rovnako ako ty. V apríli sme sa všetky spoločne snažili pokoriť tento stav úzkosti. A výsledok? Myslím, že misia je úspešne ukončená. Bude aj tá tvoja? Čítaj ďalej a možno sa na konci pridáš do nášho tímu 🙂 .

Ako urobiť poriadok na duši? Možno práve takto.

 

Jar, detox a renesancia.

„Baby, tiež máte teraz také čudné obdobie?“ nervózne som sa zahniezdila v kresle v našej obľúbenej kaviarni. Dve kamošky, ktoré vypovedali známky únavy po namáhavom dni, prekvapivo ožili. Naša posledná, štvrtá z partie, ktorá sedela vedľa mňa, ešte stále išla na pracovný režim. Tá prepne na „kávičkový pokec“ neskôr, pomyslela som si.  Stále som nedostala odpoveď, a tak som pokračovala: „Viete ide jar. Ľudia asi mávajú takéto zvláštne stavy, no nie? Veď každý sa detoxikuje, oživuje, nastáva akási renesancia všetkého. I našich duší, či? Nemalo by to tak byť?“ Na to sa konečne ozvala  jedna z nich. Tá najviac umelecky založená. Hudobníčka. „Och, áno, renesancia. To je vec na zamyslenie. Ale myslím, že máš pravdu. Občas, za pár rokov príde obdobie, kedy mám v živote už taký chaos a úzkosť, že jediné možné riešenie je, nastoliť opäť poriadok.“

Oddeliť vatu od faktov. Ale srdce od hlavy?

Renesancia našich životov, zopakovala môj výrok ďalšia z partie, v poradí druhá umelecká duša. Poctivá herečka i poctivá študentka, ktorá sa momentálne chopila vedenia. „Tak poďme si to celé rozobrať,“ začala. „Pamätáte si, ako nás na masmediálke učili, že máme čítať len mienkotvornú tlač, ktorá podáva len tie najviac overené správy?“ Všetky sme súhlasne prikývli, hoci sa nám už prednášky od profesorov nevynárali až tak jasne ako jej. „Pamätáte? Dobre. A potom nás nútili písať spravodajské žánre od recenzie po interview? Nútili nás oddeliť fakty od vaty. Vaty, čo tam nemá, čo robiť. JASNÁ OTÁZKA = JASNÁ ODPOVEĎ. Žiadne omáčky okolo toho, ktoré zatemňujú mozog a my prehliadame pravdu. Keď sa chceme rozhodnúť, potrebujeme oddeliť vatu od faktov.“ Pri poslednej vete sme sa všetky odmlčali. Pár krát ešte odpili z horúcej kávy, nechali doznieť myšlienky. Až sa napokon jedna z nás ozvala. „Klaudia, lenže v živote je to iné ako v „živote“ žurnalistických žánrov. V živote je ťažké napísať jednoznačný titulok, k nemu nemennú pravdu a potom si až do smrti stáť za tým, čo bolo napísane na papieri. Okolnosti sa menia. My sa meníme. Čo je potom správne?“ Naša Šípková Ruženka (teda Evka) sa po začiatočnej odmlke konečne ozvala a veru nás priviedla do rozpakov.

Ako urobiť poriadok na duši? Možno práve takto.

Rozmeňme život na drobné.

Začalo to naberať na obrátkach. Nie karty, ale téma bola hodená na stôl. Tancovala si medzi kávičkami a stúpala nám s kofeínom pomaly do hlavy. Opäť sa chopila velenia herečka. „Tie naše životné správy, ktoré píšeme nemusia zakaždým vykresľovať nemennú pravdu. Stačí, ak v tej chvíli zhodnotíme všetko, čo máme k dispozícií a jednoducho tú správu napíšeme. Porozmýšľame nad tým. Definujeme titulok. Musíme definovať náš mentálne, fyzický a akýkoľvek iný stav na to, aby sme sa v budúcnosti vedeli opäť posunúť. Opäť zhodnotiť všetky fakty. Prehodnotiť situáciu. Vždy sa môže všetko zmeniť. Pozrite sa na to z inej stránky, denníky vychádzajú každý deň. Je to každodenný boj v hľadaní odpovedí na otázky. Náš život je rovnaký. S rozdielom, že podaktorí ľudia sa nad tým zamyslia len raz, dva razy ročne. Denníky sa na to pozerajú každý deň. Preto tá zmena pravdy možno menej bolí, možno je menej viditeľná, keď sa robí pravidelný poriadok v informáciách. V našom prípade na duši.“

Čas – liek na všetko.

Ja s hudobníčkou Timeou, sme stále ticho mlčali a prevracali myšlienky raz doprava a doľava ako Rubikovu kocku. Evka nemala čo prevracať, bolo vidno, že má v tom jasno, a tak nás pomaly zasvätila do rád jej mami. „Mne mama vždy hovorievala, že na všetko treba čas. Čas všetko vyrieši. Nebojím sa. Viem, že to tak má byť, ako to je. A čo nie je jasné teraz, bude jasné neskôr. S časom rastie múdrosť, láska, rastie človek. Čas vyrieši aj to, že sa na problém pozrieme z iného uhla pohľadu. Poskytne nám dostatočnú dobu na to, aby sme zaostrili na príčiny a pozreli na dôsledky bez hmly. Zrazu sa objavia odpovede na zhrdzavené otázky. Zrazu to všetko bude dávať svoj zmysel.“

Upracme si. Na poriadok.

Celý deň som rozmýšľala nad rozhovorom s dievčatami z kaviarne. Rozmýšľala som nad tým, čo napíšem do záveru tohto článku. Malo by to byť niečo super cool, lebo len trendy sa nasledujú. Ale ja sa radšej prikloním k nasledovaní rady, ktorú som počúvala z maminým úst už od malička. „Poriadok musí byť.“ Viete, raz za čas si treba upratať aj u seba na duši. Raz za čas sa treba nadýchnuť odvahy, premôcť strach a otvoriť skriňu, v ktorej sa ukrýva náš život (momentálne je tam trošku bodrel, priznajme si to). Treba vziať do náručia spomienky potreté hrdzou, ale aj nablýskanú prítomnosť a hodiť to všetko na zem. Ešte raz, hoďte to všetko na zem. Odstúpte. Nalejte si pohár vína. Poprechádzajte sa po byte. Porozmýšľajte. Poplačte. Zdvihnite kútik pier a teraz, teraz, sa pozrite na tú kopu vecí ešte raz. Pozrite sa pravde do očí. Nemusíte použiť násilie. Ani krik. Stačí, ak sa načiahnete a vyberiete. Jednu vec za druhou. Vyberajte to, čo v skutočnosti naozaj potrebujete. A to ostatné s láskou vhoďte do čierneho igelitu. Pekne v tichosti sa s tým rozlúčte. Lebo tak to je správne. Tak nás to predsa od detstva učievali. Poriadok musí byť.

Ako urobiť poriadok na duši? Možno práve takto.

Plníte. Triedite. Vyhadzujete. A potom opäť plníte. Nerobíte chybu. Už neplačte. Robíte to, čo je nevyhnutné. robíte správnu vec. Mať poriadok je oslobodzujúce, hoci to trochu naháňa strach. Z toho čo príde potom. Čo bude. A tak, veď viete. Nebojte sa. To najhoršie máte za sebou. Je upratané. Tešte sa z čistoty duše. Tešte sa z voľných políc, ktoré čakajú na nové „komínky“ spomienok.

A najväčšiu radosť majte zo seba. Zvládli ste to. Máte konečne upratané. 🙂

Pokiaľ sa ti článok páčil, neváhaj napísať „feedback“ v podobe komentára alebo správy. Rada uvítam každý postreh na tému článku, ktorý by si chcel/a uvidieť na blogu. Ďakujem! 

CATEGORY: Motivácia, Všeobecné, Zdravie

Alžbeta Jánošíková

Ďalšie inšpiratívne články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Facebook