Ako prežiť Vianoce a nezblázniť sa. (O ženách a pre ženy)

Ženy v 21.storočí to majú veru na Vianoce ťažké. Myslíme na posledné uzávierky v práci, keď prídeme domov, pustíme sa do pečenia medovníkov a líhame do postele až keď utrieme poslednú poličku od prachu. Skrýva sa za tým ešte omnoho viac vecí, o ktorých radšej ani na verejnosti nehovoríme. Lebo sa bojíme, že by sme našimi pochybnosťami pokazili Vianoce, a to predsa nemôžeme dovoliť. Ak cítiš predvianočnú paniku, ako to všetko zvládnuť, ponúkam ti malú inšpiráciu, ktorá ti dodá energiu a vieru, že tieto Vianoce zvládneš naozaj na výbornú. Prajem ti príjemné čítanie a nezabudni si pri ňom, vyložiť nohy na stôl! 😉

Ako prežiť Vianoce a nezblázniť sa. (O ženách a pre ženy)

Útek od tvrdých medovníkov

Dvakrát otočíš kľúčom doprava, dlaňou zovrieš chladnú kľučku a celou silou zatlačíš do mohutného dreva, ktoré s vypätím síl pred seba posúva malé chumáčiky prachu. Vyzuješ si topánky, zhodíš zo seba kabát na vešiak a pozrieš sa na to ucapkané zrkadlo vedľa.Tie drobné otlačky prstov sú od malého  špunta. „Ach, na čo to vlastne utieram, keď je to stále aj tak upackané“ pomyslíš si, ale v tom to aj hneď hodíš za hlavu a prechádzaš do ďalšej miestnosti. Ešte to nie je také zlé, ale radšej zatiahneš závesy na oknách, lebo tie si už veru dlho neumývala. Pred handrou, mopom a čistiacimi prostriedkami sa nakoniec schováš do objatia tvojho obľúbeného kresla. Si sama doma. Teraz je ten správny čas. Zabambušíš sa, lebo kúrenári si dávajú načas. Zatvoríš oči a chceš utiecť. Od upratovania, od hľadaní vianočných dekorácií v pivnici, od kúpy stromčeka, pri ktorom sa vždy s manželom pohádaš, od uštipačných rečí od susedky, ktorá ťa zjazdí za tvrdé medovníky.. Jednoducho chceš oči otvoriť až po Vianociach. Po zabití kapra, po potvorení darčekov, po spievaní kolied.

Ako prežiť Vianoce a nezblázniť sa. (O ženách a pre ženy)

Vianočná Superwoman 

Nečudujem sa ti, že sa na ne netešíš, tak ako by si mala. Si žena. A počas Vianoc si aj upratovačka, šéfkuchárka i top cukrárka. Na chvíľu sa z teba stane aj ostrieľaný obchodník s dokonalými rečníckymi „skills“, len aby si si vybojovala tie najlepšie darčeky, dekorácie, ingrediencie na koláče, ktorých je vždy nedostatok. Popritom by si si stále mala zachovať punc dokonalej ženy s nalakovanými nechtami, vlasmi vyfúkanými ako z reklamy a nákazlivo šťastnou vianočnou náladou. Nemáš zabudnúť ani na dodržiavanie tradícií, medové oblátky, prízvukovanie existencie Ježiška a odloženie šupinky od kapra pre šťastie. A keď skončí Popoluška ešte si odbiješ trojhodinku v kuchyni za špinavým riadom.  Z tvojho obľúbeného kresla sa stala akási stolička pre režiséra. Hoci scéna ešte nie je živá, ty ju máš pred očami a presne vieš, čo, kde a ako sa bude hrať. A presne vieš, ako sa budeš cítiť po poslednej klapke. Úplne vyšťavená. „Toto sú Vianoce?“ Kladieš si otázku a pritom sa ti črtá jemná vráska na čele.

Ako prežiť Vianoce a nezblázniť sa. (O ženách a pre ženy)

Dobro a zlo alebo Ježiško a Čert

Deku pekne uložíš na svoje miesto, kreslo rukou jemne uhladíš, aby si odstránila známky po oddychu a vrátiš sa naspäť do kuchyne ku nevybalenému nákupu. Na stôl si vyložila len múku, maslo, mlieko a zopár vajec. A napokon si vytiahla aj horkú čokoládu, no v tom sa už opäť otvorili dvere. „Mami, mami, pozri čo mám!“ privíta ťa detský džavot s veľkou iskrou v očiach. „Toto je zoznam, ktorý som napísal pre Ježiška.“ Pozeráš sa na toho malého špunta, ktorý ti každé ráno upacká zrkadlo a jednoducho vieš, že mu nemôžeš prezradiť o Ježiškovi úplnú pravdu. Aspoň teraz nie. Teraz si zaslúži, aby v ňom kvitla nádej v dobro a  zlo. V Ježiška a  Čerta. Čokoládu, ktorú si ešte stále držala v rukách odložíš na stôl a zoberieš si toho malého špunta na ruky. „Tak ja zajtra poriadne vyleštím okná, pôjdem pohľadať vianočné nálepky na okno a ty mi ich pomôžeš nalepiť, aby nás mohol Ježiško nájsť, dobre?“  Špuntove očká sa rozžiarili radosťou a veľkým očakávaním.

Boli plné nádeje a viery, že nakoniec roka sa predsa len všetko zmení a bude zasa dobre. Bude dobre, spokojne. Lebo tak to na Vianoce býva. Nezmôžeš sa na nič iné, len na prikývnutie, že to tak bude. Že sa pokúsiš o to, aby tak bolo.

Ako prežiť Vianoce a nezblázniť sa. (O ženách a pre ženy)

Svokrine džemy a linecké koláče

Zrazu sa vedľa tvojho vyloženého nákupu objaví ďalšia taška. „Posiela ti to moja mama, domáci džem a včelí med, že, aby sa ti lepšie pieklo.“ Odpovie mužský hlas stojaci vedľa teba. A teraz sa z toho pečenia veru fakt nevyvlečieš. Svorka je svokra. A dobré meno v rodine je dobré meno v rodine. Vykladáš malinový džem, ríbezľový a pri čučoriedkovom džeme už prestaneš vykladať ďalej. Silné mužské telo stojace za tebou ťa už mocne objíma. Priblíži sa k tvojim rozpusteným vlasom a s takmer rovnakou zvedavosťou ako od špunta sa ťa opýta: „Uhm, vidím, že si si už nakúpila na vianočné vypekanie. Čo ideš dnes piecť?Neodpovedáš. Nemala si v pláne piecť, mal to byť len bežný nákup. Ale ten hlas za tebou ešte pokračuje ďalej. „Urobíš tieto Vianoce aj linecké koláčiky? Tešil som sa na ne celý rok. Veď vieš, že žiadne nechutia lepšie ako od teba.“ To už ti dáva pusu do vlasov a pri ďalšej puse na líce si to nakoniec s tým pečením predsa len rozmyslíš. Dáš mu šancu. A dáš šancu aj medovníkom.

Ako prežiť Vianoce a nezblázniť sa. (O ženách a pre ženy)

Majsterka kompromisov

Dnes sa ti dvere otvárajú ľahšie, zrkadlo je takmer čisté až na jeden odtlačok, ten urobil špunt nechtiac, keď sa obúval. Odložíš kabát, kráčaš ďalej, z vedľajšej miestnosti na teba dopadajú slnečné lúče predierajúce sa cez snehové vločky. Otočíš sa za nimi a aj za tou novou odtiahnutou záclonou, ktorú si kúpila pred pár dňami. Zavaríš si kávu, zoberieš so sebou aj tanier s lineckými koláčikmi a sadneš si do obľúbeného kresla. Kúrenie už hreje, si spokojnejšia ako predchádzajúci týždeň. I tie okná vyzerajú lepšie keď sú umyté, pomyslíš si pri pohľade na ne. Potom očami zablúdiš na vianočný stromček, ktorý síce nemá rovnomerne rozložené ozdoby a ani nie sú všetky rovnakej farby. Aj ten špic je trochu nakrivo. Nuž, aspoň sme si nerozbili manželstvo pri hádke u stromčeku ako tomu mohlo byť minulý rok. Načiahneš sa za ďalším lineckým koláčikom a spokojne si ho vychutnávaš. Toto si zaslúži predsa odmenu. I stromček, i zvládnutie nákupov s mojou silnou polovičkou, ktorá občas so mnou strácala nervy pri dlhých radoch u pokladne. No napokon sme prekonali samých seba. Bez väčších hádok sme pokorili kúpu hračiek pre špunta. Bolo to náročné, lebo vysnívaný darček schmatla pani pred nami, ale nakoniec dobro zvíťazilo a my sme našli kompromis.

Odpiješ si z kávy a spokojne sa ešte nachvíľku oprieš o sedačku. Očami blúdiš po miestnosti.  Všetko je tak, ako má byť. I tie linecké koláčiky nakoniec vyšli. Asi ten džem od svokry má predsa len niečo do seba 🙂 .

Ako prežiť Vianoce a nezblázniť sa. (O ženách a pre ženy)

Vianoce, Vianoce, Vianoce, ..

Ja viem, že sa ti do Vianoc moc nechce. Upratovanie, darčeky, rodinné stretnutia, nevydarené koláče.. Možno sa ti nepodarí urobiť všetko na sto percent. Možno nebude všetko dokonalé, kde tu bude prach, sem-tam zhorený koláč i zopár rozbitých ozdôb. Ale to vôbec nevadí. Dôležité je, že sa snažíš, pokúšaš sa vyčarovať Vianoce ako z rozprávky, a to len preto, aby si udržala nažive zopár iskierok  nádeje na tvárach, ktoré tak miluješ. A vieš čo, kašli na vlasy ako z reklamy i na dokonalo namaľované nechty. Čo z toho, keď budú na stole chýbať koláče od mami, ktoré voňajú domovom. Tvoji blízki ťa majú radi takú, aká si a tešia sa na dobrý koniec tohto roka. Želám ti z celého srdca, nech prežiješ krásnu rodinnú rozprávku zahalenú do snehových vločiek, škoricovej vône kuchyne a objatí od najbližších. Nech prežijete tieto Vianoce všetci spoločne ako rodina, ktorá zvládla neočakávané situácie a vynašla geniálne kompromisy. Ako rodina, ktorá ukrýva tajomstvo Vianoc do voňavých koláčov a udržiava nádej pre ďalšie generácie. Ako rodina, ktorá žije svoju vianočnú rozprávku podľa vlastných pravidiel.

Pamätaj na to, že si geniálna režisérka, tak sa teraz pekne nadýchni, dopi posledný dúšok kávy a poď sa pustiť do režírovania vašej rodinnej rozprávky. Máš na to pripraviť tie najlepšie Vianoce! 🙂 .

Ako prežiť Vianoce a nezblázniť sa. (O ženách a pre ženy)

 

Chutné recepty, ktoré sa hodia na chrumkanie k vianočným filmom: 

kokosové guličky bez lepku 

čokoládové cookies bez lepku

zdravé čipsy pre najmenších

domáce špaldové krekry

CATEGORY: Všeobecné

Alžbeta Jánošíková

Chutné recepty, do ktorých sa zamiluješ!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Facebook